Modernizacje - Kompleksowa modernizacja budynków
Modernizacje, które wykonujemy w naszej pracowni:
projekty nadbudowy,
projekty dobudowy,
projekty rozbudowy,
projekty przebudowy,
remonty,
Wszystkie z nich kryją się pod pojęciem modernizacji budynków istniejących.
Za każdym razem, kiedy zmianom architektoniczno – konstrukcyjnym poddawany jest budynek istniejący, należy wykonać inwentaryzację stanu istniejącego a także ekspertyzę budowlaną. Ekspertyza budowlana oraz inwentaryzacja pozwalają ocenić, w jakim stopniu budynek nadaje się do planowanej przeróbki. Opracowania te są także wymagane przez urzad i określone przez przepisy prawa budowlanego.
Nasi architekci projektują także termomodernizacje budynków oraz robią projekty elewacji.
ELEWACJE
Elewacje budynku mają duże znaczenie dla jego estetycznego odbioru przez otoczenie, a także dla nastroju, w jaki zostajemy wprawieni wracając do domu – dlatego charakter elewacji trzeba dobrać w zgodzie z własnymi upodobaniami, a nie w zgodzie z panującymi trendami i modami – a więc projekt elewacji musi się podobać mieszkańcom domu a nie kolegom czy znajomym. Projekty elewacji są tez istotne z praktycznego punktu widzenia. Dobrą elewacją można uatrakcyjnić i poprawić każdy nijaki, smutny budynek.
Dobrze dobrana kolorystyka elewacji, materialy elewacyjne, okładziny – i stosowanie ich w przemyślanych proporcjach i ksztaltach, może podkreślac ważne elementy, tuszować niedociągnięcia, wpływać na charakter budynku.
Wdzięcznym połączeniem na elewacji jest tynk z okładziną klinkierową. Polecamy stosowanie klinkieru, kamienia lub plytek elewacyjnych w niższych partiach budynku, ze względu na łatwiejsze utrzymanie w czystości i większą odporność na uszkodzenia.
Stosowanie podziałów przebiegających płynną falistą linią przyciąga oko i działa uspokajająco, daje też dużą swobodę wykonania. Wprowadzanie przy budynku skarp, murków, małej architektury – także może pozytywnie wpłynąć na wygląd elewacji.
Nadbudowa budynku lub zmiana dachu łączy się zwykle z tym, że trzeba wykonać projekt poddasza…
O poddaszach
W jaki sposób możemy zaaranżować poddasze?
Jeśli projekt rezydencji powstaje jako projekt na indywidualne zamówienie, aranżacja funkcjonalna poddasza jest zwykle dostosowana do potrzeb zamawiającego. Rozkład pomieszczeń jest wtedy ściśle określony i ścianki działowe można zaprojektować jako trwałe, murowane, co jest w użytkowaniu wygodniejsze i sprawia wrażenie solidności. Jeśli chcemy, aby przestrzeń poddasza była bardziej uniwersalna i możliwa do przeróbek bez komplikacji konstrukcyjnych – wówczas projekt poddasza powinien przewidzieć ścianki lekkie, gipsowo-kartonowe na solidnym stelażu. Przy takim rozwiązaniu decyzja o podziale na pomieszczenia może zapaść dopiero po wybudowaniu domu i pokryciu dachu. Bez względu na rodzaj ścianek dobrze jest wykorzystać wszystkie niskie rejony poddasza na wszelkiego rodzaju schowki, szafki, półki – każda przestrzeń może być wykorzystana.
-Jakie strefy najlepiej jest umieścić na poddaszu?
W rezydencjach zwykle wszystkie funkcje reprezentacyjne i dzienne mieszczą się na parterze. Zgodnie z mądrą zasadą strefowania funkcji, na poddaszu umieszczamy pomieszczenia służące tylko domownikom: głównie sypialnie, łazienki, garderoby, a często program ten jest rozbudowany o saunę, gabinet, bawialnię, loggie i balkony.
– Czy można w jakiś sposób powiększyć optycznie przestrzeń poddasza z wieloma skosami?
Optycznemu powiększaniu pomieszczeń służy wiele zabiegów. Przede wszystkim jest to kolor: jasny, odbijający i wzmacniający światło. Pomagają też duże płaszczyzny lustrzane, i nie mam tu na myśli luster w grubych ramach, a płaskie, dopasowane do wnętrza tafle lustra, umieszczane tak, by odbite światło wpadające przez okno kierować w bardziej mroczne rejony pomieszczenia. Od tego jest projekt poddasza J Czasem dobre wrażenie robi rozpięcie foli sufitowej, lub umieszczenie zwierciadlanej tafli wprost na suficie – to pomaga zniwelować wrażenie zbyt niskiego pomieszczenia. Dużo daje także umieszczenie świetlika w jakimś „strategicznym” miejscu, stosowanie lukarn z oknami lub dużych okien połaciowych. Coraz popularniejsze są także świetliki rurowe, wprowadzające światło za pomocą giętkiej rury w najbardziej karkołomnych poddaszowych warunkach.
– Czy inwestorzy często decydują się na rezydencję z poddaszem? Czy jest to racjonalne rozwiązanie?
W mojej praktyce projekt poddasza to bardzo częsty element. Kiedy Inwestor decyduje się na projekt indywidualny, liczne rozmowy i rozważania pomagają podjąć właściwą decyzję. Poddasze nie musi być ciasne i niewygodne, przy zastosowaniu nowoczesnych technologii zapomnieć można o gorącu czy zaduchu, a racjonalnośc tego rozwiązania jest niezaprzeczalna. Poddasze stanowi azyl spokoju i pozwala odizolować się w razie potrzeby od intensywniejszego życia mieszkańców na parterze, cp projekt poddasza powinien uwzględniać. Pozwala optymalnie wykorzystać przestrzeń domu, pozostawiając więcej terenu pod tarasy i ogród.