[vc_row][vc_column][vc_custom_heading text=”Adaptacje i plan zagospodarowania terenu”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]We współpracy z uprawnionymi konstruktorami wykonujemy adaptacje projektów gotowych ze swojej

galerii domów, ale także obsługujemy projekty gotowe dostarczone z zewnątrz.

Dostosowujemy budynek do nowych warunków gruntowych i terytorialnych, proponujemy usytuowanie

budynku na działce, bilansujemu teren.

Optymalizujemy plan zagospodarowania działki w zakresie ustawienia domu do kierunków swiata, ale

także uwzględniamy wykorzystanie ukształtowania terenu oraz miejsc pięknych widokowo.

Adaptacje projektów gotowych przeprowadzamy często przy współudziale konstruktorów, którzy

wykonują sprawdzenie fundamentów i innych elementów budynku pod kątem przydatności do nowej ,

konkretnej lokalizacji.

Gdy w Urzędzie Gminy jest wykonany plan miejscowy, na wniosek inwestora urząd wydaje wypis i wyrys z planu, na podstawie którego inwestor może przeanalizować możliwości budowania na interesującym go terenie, jeszcze zanim zapadnie decyzja o zakupie działki.

Bywa jednak, ze na danym obszarze nie obowiązuje jeszcze taki plan.

Brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu, na którym leży interesująca nas działka, nie powinien być jednak wielką przeszkodą w jej zakupie.

W takim przypadku wydawane są Warunki Zabudowy i Zagospodarowania Terenu, opracowywane na podstawie lokalnych uwarunkowań i wizji lokalnej.

Te dwa dokumenty funkcjonują zamiennie – jeśli nie ma jednego – urząd musi udostępnić drugi.

Należy więc złożyć wniosek  o wydanie Warunków Zabudowy i uzbroić się w cierpliwość.

W żadnym wypadku nie polecam zakupu działki, zanim nie przestudiuje się wnikliwie jednego z powyższych dokumentów, bo w nich przeczytać możemy o wielu ograniczeniach, o których może nie wiedzieć nawet właściciel gruntu, który chcemy zakupić.

Może na przykład okazać się, ze na danej działce można wybudować dom o ściśle określonej maksymalnej powierzchni zabudowy, nie przekraczający konkretnej wysokości,  na dodatek z dwuspadowym dachem albo na rzucie prostokąta z symetryczną elewacją.

Może też wyniknąć konieczność odsunięcia się od granicy z drogą publiczną o dużą odległość.

Może także zostać nam narzucony obowiązek uzgodnień z konserwatorem zabytków lub archeologiem.

Czasami zobowiązani jesteśmy nawet do określonego koloru elewacji czy dachówki.

O takich ograniczeniach warto wiedzieć, zanim zapłaci się za wymarzony kawałek terenu.

 

Inny aspekt do rozważenia to badanie geologiczne gruntu.

Często okazuje się, niestety już po zakupie działki, że poziom wód gruntowych w danym terenie jest zbyt wysoki, aby można było budować dom podpiwniczony…

Bywa tez, ze rodzaj gruntu wymusza większe koszty budowy fundamentów, niż planowaliśmy.

 

Warto także zorientować się w bardziej ogólnych planach Gminy na przyszłość i sprawdzić, czy nie są przewidywane jakieś ruchliwe arterie komunikacyjne albo budowa wielkiego osiedla drapaczy chmur.

Na pewno nie chcielibyśmy zostać zaskoczeni faktem, ze tuz za ogrodzeniem powstanie duży zakład przemysłowy albo oczyszczalnia ścieków.

 

Wykonując potem plan zagospodarowania terenu, architekt musi wziąć pod uwagę wszystkie zebrane wcześniej dane i wytyczne.

Plan zagospodarowania musi uwzgledniać wiele aspektów i czynników, które zależne sa także od interpretacji miejscowych urzedników oraz od zwyczajów panujących w danej gminie.

Sporządzana adaptacja projektów gotowych zawsze uwzględnia warunki obowiązujace na danym terenie.

Projekt gotowy,  a właściwie adaptacja projektu gotowego i odpowiedni plan zagospodarowania terenu to elementy wymagające znajomości lokalnych uwarunkowań.[/vc_column_text][vc_empty_space][vc_single_image image=”80720″ img_size=”large” onclick=”link_image” css_animation=”right-to-left”][/vc_column][/vc_row]