Styczeń 12 2016 0Comment

Strefowanie przestrzeni w dużym domu

Dobrze zaprojektowany dom charakteryzuje się wyraźnym podziałem na strefy funkcjonalno-przestrzenne.
Podział ten warunkowany jest między innymi stylem życia mieszkańców domu. Jeżeli dom jest duży, jego powierzchnia stwarza możliwość takich podziałów i ułatwia je.
Mając do dyspozycji parter i poddasze, możemy wydzielić dwie podstawowe strefy funkcjonalne:
dzienną i nocną.

Część dzienna zlokalizowana zwykle w przyziemiu, przeznaczona dla domowników i gości, w większości tworzona jest przez otwarte, wzajemnie przenikające się przestrzenie reprezentacyjnego holu, salonu, jadalni i kuchni.
Spotykamy tu też na przykład salę kinową, bibliotekę czy oranżerię.
To pomieszczenia swobodnie dostępne dla wszystkich – toczy się w nich intensywne życie codzienne, którego przejawami są między innymi wspólne posiłki, rozmowy, zajęcia porządkowe, rozrywka, przyjmowanie gości, itp.

Czasem w strefie dziennej znajdzie też miejsce część rekreacyjno – sportowa. Może to być basen, sauna, siłownia, sala do gry w bilard czy ping-ponga.
Miło jest mieć stąd bezpośredni dostęp do ogrodu oraz połączenie z pozostałą częścią dzienną poprzez oranżerię pełną zieleni.

Strefa wypoczynku zaś powinna być wyizolowana, wyciszona, dlatego korzystnie jest umiejscowić ją właśnie na poddaszu.
Tam każdy członek rodziny powinien znaleźć swój azyl, w którym czuje się swobodnie i niezależnie, który urządzi może według własnych potrzeb i gustu.
W strefie tej sytuowane są sypialnie, pokoje do pracy, garderoby, łazienki.

W domu nie powinno zabraknąć także bardzo ważnej strefy gospodarczo – technicznej.
Znajdą się tu między innymi garaż, aneks na rowery, kotłownia, pralnia, pomieszczenie ogrodowe, skład drewna do kominka czy dodatkowe garderoby.

Poprzez poprawne rozmieszczenie stref dom jest przyjazny dla jego mieszkańców: kiedy trzeba, za dnia – integruje ich i łączy, a w nocy – daje możliwość izolacji, spokoju i wyciszenia.

villanette

Nazywam się Dagmara Obłuska. Od 1989 roku pracuję w zawodzie architekta. Zdobywałam praktykę zawodową w Dusseldorfie i Wiedniu. Od 2005 roku prowadzę autorską pracownię Villanette.